Bu ara biraz bisikletli gezginlere sarmış olabiliriz 🙂 Bu sefer Frogs On Wheels olarak bilinen Gökben ve Nicolas ile röportaj yaptık. 2014’ten beri yollarda olan ve bisikletle kilometrelerce yol kateden Frogs On Wheels ile yaptığımız röportajı umarım beğenirsiniz. O zaman ilk soru ile başlıyoruz!

İlk olarak bize kendinden bahseder misin? Seyahate çıkmadan önce nasıl bir hayatın vardı ve seni bu seyahate çıkmaya teşvik eden ne oldu? Bu seyahate çıkmak için hayatında ne gibi değişiklikler yaptın?

Seyahate çıkmadan önce bir şirkette “İş Geliştirme Yöneticisi” olarak çalışıyordum. Beni yurt dışına yollayan bir işimin, anlayışlı bir patronumun, süper bir maaşımın ve dostum dediğim iş arkadaşlarımın olduğu bir hazineydi benim için. İş dışındaki hayatımda da gayet mutluydum. Üniversitenin ilk yılında başlayan dağcılık serüvenim sayesinde güzel bir çevrem ve her an birlikte dağa gidebileceğim partnerlerim vardı. Yola çıkmak için işimden istifa ettim, dağlara, dostlara ve aileye veda ettim ve düştüm yollara. Topuklu ayakkabılar ve full makyajdan 2 tişört, 2 pantolona indirgedim hayatımı. İş yerinin verdiği ve benzinini ödediği 4×4’ten yatay bisiklete geçiş yaptım.

Frogs On Wheels
Neden bisiklet? Bisikletle gezmenin ne gibi zorlukları var? Sana ne gibi avantaj ve dezavantajlar sağlıyor? Bir de kullandığın bisiklet biraz farklı. Onun farklı bir özelliği var mı sana fayda sağlayan?

Böyle bir yolculukta kullanılabilecek tüm ulaşım yöntemleri fazla hızlı. Görmeden geçtiğim yer kalmasın, ayrıca geçerken egzozumu salmayım diye bisiklet tercih ettim. Yolda karşılaştığımız yerel insanlar bisiklet sayesinde bize daha sıcakkanlı yaklaşıyorlar. Zor kapılar kolayca açılıyor. Tabii ki her gün bisiklet tepesinde olmak yorucu bir şey, alışamayan da birkaç ay içinde bırakıyor zaten. Yatay bisiklet kullanıyorum. Omuriliğimdeki bir sıkıntı sebebiyle normal bisikleti konforlu ve uzun süreli kullanamıyorum. Bu sebeple yatay bisiklet seçtim.

Frogs On Wheels
Yola çıkalı neredeyse 4 sene olmuş. Para biriktirip mi gittin? Yoksa oralarda bir şekilde mi hallediyorsun? Kısacası seyahatini nasıl finanse ediyorsun? 🙂

Hayatım boyunca bütçesine dikkat eden bir insan oldum. Memur çocuğu olmanın zorunlu getirileri… Çalışırken de maaşım %80’ini harcamıyor ve biriktiriyorum. Haliyle epey para biriktirdim. Ayrıca Çin’e vardığımızda 11 ay boyunca özel bir okulda İngilizce öğrettik.

Frogs On Wheels
Şu ana kadar toplam ne kadar süredir yollardasınız ve kaç km bisiklet sürdünüz? Şu ana kadar nereleri gördünüz? Kaç ülke oldu? Rotayı neye göre planlıyorsunuz?

Nisan 2018’de 4 yıl olacak. 27000 km’yi devirdik. 26 ülke oldu… Ülke ülke yazmayım şimdi koca bir paragraf olur. Fransa’dan başlayıp doğuya Türkiye’ye oradan Çin’e doğru pedalladık. Ardından güneye Güneydoğu Asya’yı dolandık. Bu satırları Tayland’ın güneyindeki Koh Tao adasından yazıyorum.

Rotayı keyfimize ve vize kısıtlamalarına göre belirliyoruz.

Frogs On Wheels
Seni en çok büyüleyen, etkileyen yerler nereler oldu? Aynı şekilde hüsrana uğratan yerler de?

İsviçre, Ermenistan, İran, Tacikistan doğası ve kültürüyle beni en çok etkileyen yerler oldu. Hüsrana sadece Çin’de uğradım… İnsanları çok yordu.

Gezmek isteyen arkadaşlara kesinlikle görmelisin dediğin yerler var mı?

Bir önceki soruda söylediğim İsviçre, Ermenistan, İran ve Tacikistan’ı öneririm.

Frogs On Wheels
Çift olarak gezmenin ne gibi avantaj ve dezavantajları var sence? Bazıları yalnız gezilmesi gerektiğini savunurken bazıları tek olmaz diyor da 🙂 Sence nasıl merak ettim.

Yanındaki insanı ne kadar seversen sev 7 gün 24 saat yan yana olunca tartışma eksik olmuyor. Özgürce karar veremiyorsun. Yola çıkarak bağını kopardığını sansan da aslında hala bağlısın… Ama yolun yükünü paylaşabiliyorsun. Zor anında omzunda ağlayabileceğin bir can var. ‘Of çok yorgunum’ dediğinde nazını çekip bütün işi üstlenen biri var. Buradaki ‘iş’ sıradaki şehre karar verme, otel bulma gibi sadece beyinde biten konular değil. Çadır kurma, yemek yapma gibi fiziksel efor gerektiren zorluklar… Her gün yaşadığımız hayat yani!

Frogs On Wheels
Eğer vize gerektiren bir yer olduysa; vize konusunu nasıl hallediyorsunuz? Sonuçta vize için bir sürü evrak istiyorlar firmadan vs. işlemler çok zor olmalı? Bu konuyu nasıl hallediyorsunuz ve ne gibi zorluklar çıkıyor? Üstelik yabancı bir ülkede nasıl vizeye başvuruluyor bunu da merak ediyorum aslında 🙂 Vizesiz yerlerde girişte hiç problem yaşadınız mı?

Ne evrak isteniyorsa sağlıyoruz. Genelde bir ülkenin başkentine vardığımızda sıradaki ülkenin konsolosluğuna gidip vize başvurumuzu yapıyoruz.

Vizesiz yerlerde herhangi bir sorunla karşılaşmadık. 26 ülkede sadece 2-3 ülke vizesizdi…

Gittiğiniz yerlerde halkın, CouchSurfing hostlarının (varsa başka siteler), esnafın vs. gezginlere karşı tavrı nasıl? Yardımcı oluyorlar mı?

Sen nasıl yaklaşırsan onlar da öyle yaklaşıyor. Eğer sen onlara ‘bana yardım etmek zorundasın’ tadında yaklaşırsan tabii ki agresif tepki alman çok normal. Ama tanımaya çalışırsan, kültüre aykırı davranmazsan herkesin kapısı açık.

Frogs On Wheels
Böyle enleriniz varsa sıralar mısınız? En güzel, en doğa harikası, en pis, en pahalı, en ucuz, en tehlikeli şeklinde konumlandırdığınız yerler varsa yazabilirsiniz.

En güzel doğa; İsviçre, Tacikistan

En ucuz; Vietnam

En pis; Myanmar

En zor; Çin

En yorucu; Tacikistan

Turunuzla ilgili bir gelecek planınız var mı? Nereye varacak bu tur? Dönüş varsa dönüşte neler olacak?

Buna tur değil de hayat şekli diyelim. O yüzden bir dönüşü yok. Bu hayat şeklinde sıkılınca beğendiğimiz bir yerde durup bir çiftlik kurmak istiyoruz.

Frogs On Wheels
Seyahate çıkacak olanlara, korkanlara, ‘aga ben yapamam’cılara, ‘annem merak eder’cilere tavsiyeleriniz var mı? Yola çıkarken kesinlikle çantanda bulunması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler şeklinde söyleyeceğiniz şeyler var mı?

Biz yoldan geri bırakan bütün zorluklar, biz onları oraya koyduğumuz için var. Eşikten dışarı tek bir adım yeterli, gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Pasaport 😉 gerisinin çözümü bulunur… Hatta pasaportun bile…

Frogs On Wheels
Bu bisikletli tur öncesinde de böyle seyahatlerin oldu mu? Eğer öyleyse; onlar da uzun süreli miydi? Öyleyse, daha önceden deneyimin olması sana ne gibi avantajlar sağladı? O deneyiminde neler gördün de böyle bir seyahate kalkıştın? Biraz önceki seyahatinden bahsedebilir misin bize? 🙂

Üniversitedeyken WAT programıyla 2 yaz Amerika’ya gitmiştim. Mezuniyetimden sonra da 2 defa Avrupa seyahatim oldu ama onar günlük. Sonra da yukarıda bahsettiğim işi buldum. Amerika’ya liseden bir arkadaşımın bir önceki yıl giderek tecrübelerini bana aktarmasıyla gittim. Yani aslında hiç aklımda yokken, bir kahve içimlik sürede karar verdim. Hayatımın en doğru kararıydı. Orada büyüdüm, güçlendim, sınırlarımı aştım. Bütün bunlar sonraki seyahatlerimde hep destek oldu.

Frogs On Wheels

Frogs On Wheels’e röportaj için çok teşekkür ediyoruz! Ben okurken ve yazarken zevk aldım. Umarım sizde almışsınızdır ve yorum atarsınız 🙂

Frogs On Wheels ‘i yani Gökben ve Nicolas’ı takip etmek isterseniz;

Frogs On Wheels Instagram ve Facebook sayfasına gidebilir ve düzenli olarak fotoğraflarını ve maceralarını takip edebilirsiniz.

Diğer Bisikletli Gezgin Röportajlarım!

Bisikletle Güney Amerika’yı Gezen Gezgin Ersin Uyanık!

Güney Amerika’yı Bisikletle Gezen Tolga Tevke ile Röportaj!

Gezgin Ruhi Kadir Pirasoğlu: Bisikletli Gezgin

Bisikletle Türkiye Turu Yapan Arda ve Ahmet: Bisikletname

Savageandfree.com’da 21.02.2018’de yayınlanmış olan röportajımızdır. Savageandfree.com’u kapandığı için röportajlarımızı buraya taşıdık.

5 thoughts on “Frogs On Wheels ile Röportaj: 2014’ten Beri Bisiklet ile Dünya’yı Turluyorlar!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.