Bu seferki röportajımın Afrika’da yaşam konusu ve röportajı “Ruhun Rengi Olmaz” projesinin sahibi Gökhan Emre Akıl ile yaptım. Bağış amaçlı fotoğraf sergileri ve projeler yapan Gökhan Emre Akıl merak ettiklerimiz yanıtladı 🙂

Selam Gökhan! Kısaca kendini bize tanıtır mısın? Eğer yanlış okumadıysam kendi imkanların ile 80 civarı ülkeye gitmişsin. İlk fotoğraf makinanı kendi kazancınla almışsın. Bunlar gerçekten okuduğum zaman beni etkileyen, umut veren şeyler oldu. İstedikten sonra yapılamayacak şey yokmuş dedirtti tekrardan. Peki ilk olarak yola ne zaman ve nasıl çıktın? Galiba 9 kere Afrika’ya gitmişsin ve fotoğraf sergilerinin gelirlerini buraya bağışlamışsın(çok mutlu etti). Afrika serüveni nasıl başladı? 

01.01.1990, aslen Selanik göçmeni olup Ankara doğumluyum. 2 ablanın tek erkek kardeşiyim. Çocukluğum babamın işinden dolayı Atina’da geçti. Gazi Üniversitesi’nde “Beden Eğitimi Spor Bilimleri” okuyorum. Ankara’da yaşıyorum. Ailem Kuşadası’nda ikamet ediyor.

Fotoğrafa merakım 13 ile 14 yaşlarımda başladı. Hep çevremdeki insanların yüz ifadeleri mimikleri dikkatimi çekiyordu, bende filmli makineyle onları çekiyordum. Günümüzde portre diyebiliriz. Yüz ifadesi çekmeyi çok seviyorum. Çocuk yaşlarda başladığım fotoğrafçılık hayatıma, ardından 17, 18 yaşlarımda almış olduğum eğitimimle profesyonelliğe taşıdım. Türkiye’de 8 tane fotoğraf sergisi açtım, 1 tanesi Türkiye’de okuyan üniversite öğrencilerine bağış yapıldı, 1 diğeri otizm yararına, diğerleri Afrika’da yaşayan çocuklara. Bir fotoğrafım 2015’te National Geographic’in en iyi 20 fotoğrafından birine seçildim. Tac Mahal’de kapı aralığında çekmiş olduğum siyah/beyaz fotoğraf bu ödüle laik görüldü. Afrika’yı anlattığım “RUHUN RENGİ OLMAZ” isimli kitabı yazdım. Fotoğrafçılık sayesinde tüm Afrika kıtası, Asya ve Avrupa kıtasını gezdim.

Bugüne kadar 80 ülke gezdim özellikle belirtmek isterim masraflarım kendime ait ne bir baba parası ne bir sponsor.

Gökhan Emre Akıl
Ana konumuz Afrika ama öncesini de merak etmiyor değilim. Çok fazla ülkeye gitmişsin bu yüzden tek tek sormayacağım. Fakat Afrika dışında seni çok etkileyen nereler ve neler oldu?

En çok sevdiğim etkilendiğim yer tabi ki Hindistan’nın ölülerin yakıldığı, küllerinin savrulduğu Ganj Nehri’ nin kutsal şehri Varanasi! Mükemmel bir kültür, yaşam tarzı diyebilirim.

Gökhan Emre Akıl
Tüm bu seyahatlerin içinde seni çok etkileyen unutamadığın ve paylaşmak istediğin anıların var mı? Sence farklı farklı kültürlerde/ülkelerde böyle uzun süreli seyahat etmenin ne gibi avantaj ve dezavantajları mevcut?

Etiyopya, Dünya’nın en ilkel kabilelerini barındıran bir yer ve bende en çok insan portresi çekmeyi sevdiğim için bu insanların yaşam tarzı kültürü ilgimi çekmişti. Bir çok araştırmalar yapıp gittim. Güzel bir kültür turu oldu bizim için, bol bol fotoğraflar çektim, notlar aldım. Ağızlarına tabak taban, Mursi kabilesini fotoğrafladım. Rehber ile röportaj yapıp bilgi aldım. Tabak takınca kendilerini daha güzel hissediyorlarmış. Tabi bu kabile de tabak takmayanı da görmüştüm. Ona sorduğumda sen neden takmıyorsun dediğimde şöyle bir cevap vermişti bana; “Çünkü ben kendimi böyle de güzel hissediyorum” demişti. Gülümsemiştim, oradaki çocuklara çikolata şeker dağıttık, kıyafetler verdik. Afrika insanı güzeldir. Yeter ki dokunmasını bilmeli insan.

Ruhun Rengi Olmaz
Seyahat edenlerin en büyük korkuları maddi kaynak oluyor. Sen bu konuda ne yapıyorsun? Örneğin seyahatlere ilk başladığın zaman nasıl yaptın ve şu an nasıl yapıyorsun?

Yaz aylarında düğün hikayesi çekimleri yapıyorum. Türkiye de bazı sanatçıların fotoğraflarını çekiyorum. Oradaki kazançlarım ile hayallerimi fotoğraflıyorum diyebilirim.

Afrika kültürü, halkı, ekolojik yapısı ile mükemmel bir coğrafya. Seni buraya bu kadar çeken, seni etkileyen ne oldu? Kısaca bize bunu anlatabilir misin? 

Afrika’ya gitmek çocukluk hayalimdi. Dokuz defa gitmeme rağmen her gidişimde aynı heyecanı yaşıyorum. Afrika benim için fakirliğin, anlamsızlığın ve mutluluğun adıdır. Bütün zıtlarla mutlu olabileceğiniz tek duygunun adıdır Afrika… Karanlık kıtanın parlayan gözleridir. Afrika benim ülkem, vatanım, ailemdir. İnsan portrelerini çekmeyi sevdiğim için orada daha çok portre çalıştım. Etiyopyalı insanların yaşam tarzı ve kültürü ilgimi çekti. Zaten araştırma yaparak gitmiştim. Aynı zamanda güzel bir kültür turu oldu. Çocuklara çikolata, şeker dağıttık, kıyafetler verdik. Afrika insanı güzeldir. Yeter ki dokunmasını bilsin insan!

Ruhun Rengi Olmaz
Afrika gezinde yaşadığınız güzel bir anını anlatır mısınız?

Yırtık eldivenli bir kaleci ve patlak futbol topuyla oynadığımız bir sokak maçını asla unutamam.  Çocuklarla oynamıştık bu maçı. 9-6 yenilmişti benim olduğum takım. O kadar güzel paslaşıyorlar o kadar harika oynuyorlar ki. Umarım bir gün hepsini televizyonda bir yıldız olarak izlerim. Yoksulluğun gölgesinde, unutamadığım bir maçtı, maç sonu tüm takım muz yemiştik.

Afrika denilince aklına ilk gelen?

Çocukluk kahramanım Nelson Mandela’dır. Hayata bakış açısı, onurlu duruşu ve sözleridir. Irkçılık olmasın diye hayatın yarısını hapishanede geçirmiş bir liderden bahsediyorum. Ben onu ve Afrika kıtasını çok sevdim. Onun ismini her yerde yaşatacağım.

Ruhun rengi var mıdır?

Her ruh aynıdır. Bizleri ayıran dış rengimiz ten rengimiz olmamalıdır. Son zamanlarda derisinden, dilinden ya da dininden dolayı öldürülüyor insanlar. Ah şu merhametsiz insanlar, her şeyi bulup da kendini bulamayanlar. Irkçılığa karşıyım, karanlığın değil mutluluğun adıdır Afrika.

Ruhun Rengi Olmaz
Ruhun Rengi Olmaz’ı nasıl yazmaya karar verdin?

İlk Afrika’ya gittiğimden beri yazıyorum yani 6 yıldır yazıyorum. En büyük amacım o kıtanın güzelliklerini, karanlık kıtanın umutlu çocuklarını, parlayan gözlü teyzelerini ve onların hikayelerini herkes bilsin istiyorum. Bu kitap onlara olan borcumdu.

Senin bizlerle paylaşmak istediğin, benim aklıma gelmeyen fakat senin söylemek istediğin şeyler var mı? Senin duygularını, senin düşüncelerini ve söylemek istediklerini dinlemek bizim için daha güzel olabilir. 

“Ruhun Rengi Olmaz” adlı kitabımda orada ki insanların hikayeleri sadece bende kalmasın diye tüm Türkiye ile paylaştım..Umarım Afrika korkularını yener insanlar. Karanlığın değil, mutluluğun fakir ama gururun adıdır Afrika.

YORUM BIRAKMAYI UNUTMAYIN 🙂

Gökhan Emre Akıl Facebook hesabı için tıklayınız.

Gökhan Emre Akıl Instagram hesabı için tıklayınız.

Diğer gezgin röportajları için tıklayınız.

Savageandfree.com’da 18.03.2018’de yayınlanmış olan röportajımızdır. Savageandfree.com’u kapandığı için röportajlarımızı buraya taşıdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.