Sonsuz Rota ile Seyahat Öncesi Hazırlıklar Üzerine Röportaj

Bugüne kadar genelde hali hazırda gezenlerle röportaj yaptım. O yüzden farklı bir konu seçmek istedim ve bu sefer sonsuz rota ile gezi öncesi yapılan hazırlık üzerine bir röportaj yaptım.

Sonsuz Rota, Su ve Berkay’ın birlikte oluşturdukları bir proje. Su ve Berkay, yaptıkları seyahatleri bu sayfanın altında takipçileri ile paylaşıyorlar. İlk uzun yurt dışı deneyimleri olacak bu tur kapsamında 14 ülkeyi kapsayan, 20,000 km’lik bir tur planı çıkarmışlar. Üç ay boyunca motosiklet üstünde buraları gezecekler. Ben de üç ay sürecek seyahatleri öncesi ne gibi hazırlıklar yaptıkları konusunda merak ettiklerimi sordum. Çok uzatmadan sorulara geçeyim 🙂

İlk olarak sonsuz rotayı tanıyalım. Kimdir Su ve Berkay? Neler yapar? Sizce çift seyahat etmek size ne gibi avantajlar ve dezavantajlar sağlayacak?

Biz Su Sezer & Berkay Sert.

Su – İstanbul Arel Üniversitesi İngilizce Endüstri Mühendisliği’nde okuyor.

Berkay – İstanbul Arel Üniversitesi İngilizce Endüstri Mühendisliği’nde okuyor.

Ben (Su), iki buçuk yıl öncesinde Ankara’da ailemle yaşıyordum. Üniversite için İstanbul’a teyzemin yanına taşındım. İki ay kadar bir süreç geçmeden Berkay’la tanıştım. Çocukluğumda izciydim ve kampa hep bir ilgim vardı. Senede bir ya da iki hafta süren, ailem ile yaptığım seyahatlerin bende oluşturduğu gezme aşkını Berkay’la tanıştıktan sonra çok daha fazla hissetmeye başladım. Tek başına gezmektense bir yoldaşının olması muhteşem oluyor. Bir elin nesi var iki elin sesi var.

Ben (Berkay), İstanbul’da doğup büyüdüm. Tam bir motosiklet tutkunuyum. Eskiden motosiklet benim için hız demekti. Su’yla tanıştıktan sonra motosikletle yol yapmaktan çok seyahat etmekten keyif almaya başladım. En büyük şansım yol arkadaşımın motosikleti benim kadar sevmesi oldu. İkimizde yalnız seyahat etmeyi seven insanlar değiliz. Birbirimizi bulduğumuz için şanslıyız.

Seyahat planı nasıl çıktı ve yapacağınız seyahatin rotası nedir?

Hep hayalimiz olan dünya turu ilişkimizin birinci yılından sonra hedef olmaya başladı. Bunu başaran insanlar vardı. Biz neden yapmayalım, çok para gerekmiyor gibi algılara vardıktan sonra bunu planlamaya başladık. Okulumuz olduğundan dolayı sadece üç aylık bir zamanımız vardı fakat hiç paramız yoktu. Geçen sene Türkiye turu yapmamızın üzerine bu planladığımız seyahat bizi çok korkutmuyor, gerçekçi olabilmemizi sağlıyordu. Geçen yıl Türkiye turumuzun ardından ilk kez Gürcistan’a gitmiştik fakat kimlikle çıkılabilen bir ülke olmasından ve on gün kalmamızın verdiği rahatlıktan zorlu bir tur olmamıştı. Bu sebeple önümüzdeki seyahatimizi birlikte ilk yurtdışı deneyimimizi yaşayacakmışız gibi kabul ediyoruz. Türkiye’ye yakın olmasını da dahil edersek yapabileceğimiz en güzel ve kolay rota bu olacak. Başlangıç için iyi bir rota seçtiğimizi düşünüyoruz.

Rotamız sırasıyla; Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Macaristan, Sırbistan, Romanya, Moldova, Bulgaristan olmak üzere toplam 13 ülke. 15,000 km.

Neden motosiklet ile seyahati tercih ettiniz? Tek motor ile mi yoksa iki motor ile mi yola çıkacaksınız? Tek ise bunun size ne gibi zorlukları ya da avantajları olacağını düşünüyorsunuz?

Motosiklet ile seyahat etmemizin sebebi motosikleti sevmemizin yanı sıra; arabayla seyahat ederken yolculuk tam bir işkenceye dönüşüyor. Nefes alamıyorsunuz, keyif almıyorsunuz, etrafı seyredemiyorsunuz vb. bisiklet veya sırt çantası ile seyahat etmekse çok keyifli fakat zor diye tahmin ediyoruz. Şu an için bu zorluğu kaldırabilecek kas gücüne veya sabra sahip değiliz. Balkan turumuza tek motosikletle çıkacağız. Bu yanımıza alacağımız eşyaları oldukça azalttığı gibi motosikletimizi ağırlaştırarak hızımızı düşürecek ve teknik arızalar çıkartmasına yol açabilecek. İki motosikletle gitmek bütçeniz varsa her zaman daha konforlu ve güvenli oluyor.

Yola çıkmadan önce motosiklet ile ilgili ne gibi hazırlıklar yaptınız? Yanınıza motosiklet için ne gibi ekipmanlar aldınız?

Kesinlikle motosiklete biniyorsanız üzerinizde olan bütün ekipmanlarınız ciddi güven sertifikalarına sahip olmalı ve yaşayabileceğiniz en ciddi kazaya her zaman hazırlıklı olmalısınız. Onun dışında eşyalarınızı yanınızda taşıyabileceğiniz çantalarınız, çadır konaklaması yapıyorsanız yeterli çadır ve ekipmanlarınız, yemeğinizi kendiniz hazırlıyorsanız yemek pişirebilecek malzemeleriniz vb ürünler. Bununla ilgili ilerleyen günlerde ayrıntılı bir video yayınlamayı planlıyoruz.

Sonsuz Rota : Youtube

Motosiklet dışında genel olarak yol öncesi ne gibi bir hazırlık süreci geçirdiniz? Bunu bize anlatır mısınız?

Yanımıza alacağımız her ürünü küçük, taşınabilir, katlanabilir, maksimum kullanım alanına hitap edenlerden seçmeye çalıştık. Hazırlık süresi iki buçuk ay gibi bir zaman aldı. Motosikletimizin bütün bakımları yapıldı eskiyen bütün değişenlerinin yenileri takıldı ve eklendi. Başımıza gelebileceklere karşı yanımıza birkaç yedek parça alındı. Berkay motosikletlerle ilgili herhangi bir arızada ne yapacağını biliyor ve bilmediklerini de bu süreçte hep öğrenmeye çalıştı. Motosiklet alıp tura çıkmak yanlış bir davranış olur. Daha öncesinde o motosikleti yakın mesafelerde kullanıp test etmek, tanımak gerekiyor. Biz 17.000 kilometredir bu motosikleti test ediyoruz.

Sonsuz Rota Instagram profilinizde seyahat öncesi fazlasıyla sponsor bulduğunuzu görüyorum. Sponsor bulma süreci hakkında bilgi vermek isterseniz. Bu süreç nasıl geçti? Sponsor bulmak ve firmaları bu konuda ikna etmek zor mu? Onlara neler sunmanız gerekiyor ki seyahatinizde size yardımcı olacaklar ekipmanlar ve diğer konularda destek olsunlar.

Öncelikle sponsor bulma sürecinin meşakkatli ve emek gerektiren bir süreç olduğunu söylemek isteriz. Sadece sponsor dosyamızı hazırlamak için bile bir yıl çabaladık. Fakat sonrasında firmalarla görüşmeye başlama süreci çok keyifliydi. Kabul görmediğimiz firmalarda oldu ama moralimizi bozmayıp devam ettik, başka firmalara gittik.

Seyahatiniz kapsamında bir projeniz olduğunu duydum. Bu konuda bizi bilgilendirebilir misiniz?

Motosikletle seyahat ederken ve kamp yaparken en çok kullandığımız şeyin doğa olduğunu ve bunun azalmasından duyduğumuz üzüntüyü belirtmek isteriz. Bununla ilgili amaçladığımız bir sosyal sorumluluk projemiz var. Proje kapsamında gittiğimiz ülkelerde yeşilin ve doğanın önemine dikkat çekmek amacıyla anlaştığımız dernekler ve okullarla buluşarak onların bizim için hazırladıkları fidanları, belirlemiş oldukları uygun yerlere dikmeyi hedefliyoruz.

Sonsuz Rota Web: www.sonsuzrota.com
Sonsuz Rota Facebook: www.facebook.com/routeinfinite
Sonsuz Rota Instagram: www.instagram.com/routeinfinite/
Sonsuz Rota Youtube: www.youtube.com/sonsuzrota
Sonsuz Rota Twitter: twitter.com/routeinfinite
Sonsuz Rota Mail: routeinfinite@gmail.com

Diğer motosikletli gezgin röportajımız : Nordkapp Motosiklet Turu

Umarım röportajımızı beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz bir yorum alırım 🙂

Savageandfree.com’da 03.06.18’de yayınlanmış olan röportajımızdır. Savageandfree.com kapandığı için röportajlarımızı buraya taşıdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.