Yolda bi’ Blog Sayfasının Sahipleri Asya ve Umut ile Röportaj

Merhaba! Yine bir röportajla karşınızdayım. Bu sefer Yolda Bi’ Blog sayfasının sahipleri Asya ve Umut ile bir röportaj yaptık. Baktım, onlar da bolca gezen çiftlerden. O zaman neden röportaj yapmayalım dedim ve soruları sormaya başladım. Ayrıca kendi blog sitelerinde, yaptıkları geziler hakkında ayrıntılı ve güzel yazılar yazıyorlar. Takip etmenizi tavsiye ederim 🙂

İlk olarak bize kendinizden bahseder misin? Kimdir Asya ve Umut? Ne kadar süredir geziyorsunuz? Sitenizden gördüğüm üzere Almanya’ya yerleşmişsiniz. Almanya kararı nasıl oldu? Almanya’dan önce ve sonra gezi hayatınızda ne gibi değişimler oldu?

Merhaba. Biz son 8-9 yılını gezmeye ve keşfetmeye çalışarak geçirmiş, 3 yıl önce de yüksek lisans için Almanya’ya taşınmış 28 yaşında iki insanız. 🙂 4 yıl önce tanıştık, o zamandan beri birlikte geziyoruz. Yaklaşık 9 ay önce Frankfurt’tan Münih’e taşındık ve burada çalışmaya başladık. Aynı zamanda kendi halinde bir ‘Yolda bi Blog’umuz var. Almanya’ya taşındıktan sonra gezmek daha kolay oldu tabii ki, bir de gezi şeklimiz değişti. Hala ‘sırt çantalı’ gezgin değiliz ama artık şehirler yerine dağlar tepeler daha çok ilgimizi çekiyor. 🙂

Almanya’da okumak ve yaşamak nasıl gerçekleşti? Almanya’ya gitme süreci nasıldı? Zorlukları nelerdir? Ne gibi masraflar, zorluklar oluyor ve masraflı bir iş mi? Asya, avukat olduğun için iş ararken ne gibi zorluklar yaşadın? Almanya dışında bir yerde yaşama şansınız olsa nereyi seçerdiniz?

Birimiz hukukçu, birimiz mimar. İstanbul’da sevdiğimiz işlerimiz ve birlikte zaman geçirmekten keyif aldığımız bir sosyal çevremiz vardı, fakat yüksek lisans da hep kafamızın bir ucundaydı. Bir gece oturduk ve ‘evet biz bu işe girişiyoruz’ dedik. Kısa bir sure sonra yüksek lisans için başvuru yapmaya başladık. Hollanda, Almanya ve İrlanda’da aynı şehirlerde başvurduğumuz okullar kabul etti. Bu üç seçenek arasından açıkçası ülke değil de okula göre karar verdik. Frankfurt’ta ikimizin de yüksek lisans yaptığı okullar kendi alanında başarılı okullardı. Bu kararla birlikte Almanya serüveni başlamış oldu. 2 sene sonra yüksek lisansı bitirip döneriz diye düşünmüştük ama biraz daha yaşayıp çalışmaya karar verdik. Şu an Münih’te çalışıyoruz.

Aslında tek bir büyük zorluktan değil de, bir ülkede yabancı olmanın getirdiği günlük zorluklardan bahsedebiliriz daha çok. Ait olmadığımız / yabancı bir ülkede üçüncü yılımızı doldurmak üzere olmak bizi çok değiştirdi ve aynı zamanda güçlendirdi diyebiliriz. Kendi ülkemizde çok basit olan ve asla günlük hayatımızda problem olmayacak şeyler için, yabancısı olduğunuz bir ülkede saç baş yolduğunuz dönemler oluyor.

Örneğin bürokratik işler, oturum izni sıkıntıları, ev bulmak derdi, az da olsa hala yolda karşılaştığınız ırkçı insanlar, yaşadığınız ülkenin dilini akıcı konuşamamak, iş hayatında kendi dilinizi konuşamamak, sürekli ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzak olmak…Bunlar belki tek başına sizi yıpratacak şeyler değil ama tekrarlandığı zaman çok yorucu olabiliyor. Neyse ki artık alıştık ve Türkiye’ye döndüğümüzde her şey bize çok kolay gelecek diye düşünüyoruz.

Asya: İş ararken esas zorluğu dil konusunda yaşadım, hep çok akıcı Almanca istiyorlardı. onun dışında zaten avukatlık yapmak istemediğim için başka alanlara yöneleceğimi tahmin ediyordum, bu noktada Finans alanında yüksek lisans yapmış olmak bana çok yardımcı oldu.

Almanya dışında bir yerde yaşayacaksak galiba bu Türkiye olur. Gezmek için her ülkeye ilgimiz var ama şimdilik yaşamak için başka bir ülkeye hiç ilgimiz yok, hele uzak diyarlar hiç bizlik değil :))

Sizin gibi yurt dışına taşınmak isteyenlere ne gibi tavsiyeleriniz olur? Avrupa’ya gitmek için hangi yöntemleri önerirsiniz?

Tavsiyelerimiz daha çok yaşam alanında mutlu olmayanlar ve bir arayışta olanlarlar için. Biraz kararlılık, biraz inatçılık ve bol araştırmayla insanın yaşam alanına değiştirmesi ve bir başka yere adapte olması çok kolay. Yeni yerinizde mutlaka sizin gibi insanlar olacaktır, kimse yalnız kalmıyor en nihayetinde 🙂 Başka bir ülkeye taşınmak için de çok para yahut çok tecrübe şart değil, yukarıda saydığımız üç şey yeterli olacaktır. Yani tünelin sonunda ışık var 🙂

Şu ana kadar ne kadar yer gezdiriniz? Kaç ülke, kaç şehir oldu? Gittiğiniz ülkelerde gezerken nelere dikkat ediyorsunuz? Neler yapıyorsunuz? Yani sadece turistik geziler mi yoksa lokal yerleri de gezmeye çalışıyor musunuz? 

Şu ana kadar gezdiğimiz ülkeleri açıkçası hiç saymadık 🙂 30’u geçmiştir 🙂 Gezerken turistik olan çoğu şeyden uzak durmaya çalışıyoruz. Bir de çok dakik çok katı planlar yapmıyoruz gitmeden, gezerken karşımıza çıkan her türlü değişikliğe ve yeniliğe açık oluyoruz. Lokal yerleri gitmeden mutlaka not ediyoruz, onlar bizim olmazsa olmazımız.

Doğa tatili yapıyorsak genelde kamp yapıyoruz, bir de o bölgedeki trekking rotalarını mutlaka gitmeden araştırıyoruz. Şehir / kasaba tatiliyse de lokal yerlerde yemek yemeyi atlamıyoruz.

Seyahatleri ucuza getirmek için çaba sarfediyor musunuz? Yapıyorsanız nelerdir?

Tabii, biraz klasik olacak ama uçak biletlerini önceden alıyoruz ve hep sadece el bagajıyla geziyoruz. Arkadaşlarımızla gezdiğimiz zamanlar oluyor, böylece konaklama çok daha uyguna geliyor. Market alışverişini gittiğimiz yerlerde mutlaka yapıp ara öğünleri sandviçle geçiştiriyoruz. Bazı şehirleri sezon dışı geziyoruz. Bir de son olarak turistik her şeyden uzak duruyoruz 🙂

Sizi en çok büyüleyen, etkileyen yerler nereler oldu? Aynı şekilde hüsrana uğratan yerlerde?

Şu ana kadar en çok etkilendiğimiz yerler Küba, İzlanda ve Filipinler oldu.

Sevmediğimiz şehirler ise Lviv, Belgrad ve Prag. Bu üçünü pek sevemedik 🙂

Gezmek isteyen arkadaşlara kesinlikle görmelisiniz dediğiniz yerler var mı?

Kalbimizin onursal başkanı her zaman Küba. Sonuçta Küba hala Fidel’in Kübası 🙂 Anlamı bizim için çok büyük. İkincisi ise İzlanda. Adeta başka bir evren, başka bir galaksi gibi…

Çift olarak gezmenin ne gibi avantaj ve dezavantajları var sence? Sizce gezmek insanda ne gibi değişiklikler yapar, ne katar?

Çift gezmekten çok büyük keyif alıyoruz, 4 yıldır birlikteyiz ama o kadar çok anı biriktirdik ki! Gezmeseydik ne yapardık diye düşündüğümüz oluyor bazen. Dezavantaj diyebilir miyiz bilmiyoruz ama bazen birbirimize çok nazlandığımız için gerginlik çıkabiliyor 🙂 Sonra çözüyoruz tabii ki.

Gezmenin bize kattığı en büyük değişim sadeleşmek oldu. Hem içten hem de dıştan sadeleştik. Az önce de söylediğimiz gibi Münih’te çok sade bir hayatımız var, burada ‘sade hayat’, ‘eksik hayat’ sayılmıyor diyebiliriz rahatlıkla. Münih’e taşındıktan sonra gereksiz bütün eşyalarımızdan kurtulduk ve sahip olduğumuz tüm eşyalar şuan toplamda 4 büyük boy valiza sığabiliyor. İçten de sadeleştik. Bol bol doğada yürüyüşler yapmaya, dağlarda zaman geçirmeye, ekran karşısında daha az zaman geçirip daha çok kitap okumaya ve kendimize daha çok zaman ayırmaya başladık. Bu bize iyi geldi. İç huzur çok başka bir şeymiş 🙂

Başınızdan geçen unutamadığınız birkaç güzel anınızı paylaşır mısınız?

Galiba çok fazla var, ger geziden bir sürü güzel anıyla dönüyoruz! 🙂 Şu ana kadar bizi en çok etkileyen Filipinler’de balina köpekbalıklarıyla dip dibe yüzdüğümüz gün, İzlanda road trip maceramızın tamamı ve Küba’da yerli halkın evinde kaldığımız zamanlar oldu. Bunların dışında tabiiki her seyahattan biriktirdiğimiz sayısız güzel anı var.

Aynı şekilde trajikomik ve hüsrana uğratan anılarıda alabiliriz?

Geçtiğimiz yaz Lubliyana’ya giden trenimizi kaçırdık, tren yollarına yıldırım düştüğü için evden merkeze inip tren istasyonuna gidemedik. Sonra Lubliyana’ya giden ilk otobüse bilet aldık ve 4 saatlik yol 10 saat sürdü, tüm seyahat biraz canımızdan bezmiş şekilde geçti.

Prag’a gittiğimizde de daha şehire adım atar atmaz yanlış tren bileti aldığımız için ceza yedik. Güvenlik görevlilerinin tavrı o kadar iğrençti ki gezi bizim için çok tatsız başladı, öyle de gitti 🙂 Bir de son olarak Brezilya’dan dönerken Asya cüzdanını Rio’da otelde unutup döndü. Uçağa bindiğimizde farkettik ama artık çok geçti. Kimliği, avukat kimliği, kredi kartları ve üzerimizdeki tüm para cüzdanda kalmış. Türkiye’ye öyle dımdızlak döndük. Galiba en trajikomik anı buydu! 🙂

Böyle enleriniz sıralar mısınız? En güzel, en doğa harikası, en pis, en pahalı, en ucuz, en tehlikeli şeklinde konumlandırdığınız yerler varsa yazabilirsiniz. Dünya’ya yeniden gelseniz hangi ülke ya da şehirde gelmek isterdiniz?

En güzel: İzlanda,

En doğa harikası: Bali,

En pis: Bangkok,

En pahalı İzlanda,

En ucuz Filipinler,

En tehlikeli Sao Paulo.

Yeniden dünyaya gelsek galiba Londra’da doğmak isteriz! 🙂

Seyahatlerdeyken hayat kurtaran dediğiniz telefon app’leri ve her zaman çantanızda taşıdığınız eşyalar var mı? Her seyahatte kullandığınız işinize çok yarayan şeyler?

Bizim hayat kurtaran app galiba Google Maps. 🙂 Onun dışında gezilere oldukça sade gidiyoruz, zorunlu şeyler hariç hiçbir şey taşımıyoruz.

Bu güzel röportaj için Yolda bi’ Blog’a teşekkür ederim ve gezilerinin devamını dilerim.

Yolda bi’ Blog’u takip etmek, yazılarını okumak ya da fotoğraflarına bakmak isterseniz, işte size faydalı linkler 🙂

Yolda bi’ Blog internet sitesi için tıklayınız.

Yolda bi’ Blog instagram hesabı için tıklayınız.

Yolda bi’ Blog facebook hesabı için tıklayınız.

Savageandfree.com’da 15.04.2018de yayınlanmış olan röportajımızdır. Savageandfree.com kapandığı için röportajlarımızı buraya taşıdık.

Diğer gezgin çift röportajlarımız için buraya tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.