Türkiye’nin En Derin 4. Mağarası: Ilgarini

Ilgarini Mağarası, Kastamonu’ya bağlı Pınarbaşı ilçesinin merkezinden 36 km uzaklıktadır. Ilgarini Mağarasına ulaşmak için Pınarbaşı’nın kuzeydoğusunda bulunan Yamanlar köyüne yakındır. Yamanlar köyüne vardıktan sonra ormanın içindeki patikalardan ilerleyerek 1,5 – 2 saat sürecek dik bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

lgarini Mağarası
Ilgarini Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Aşağıdaki haritadaki konum T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinden aldım. Bu nedenle doğru olduğun düşünüyorum 🙂 Google ya da Yandex haritada mağarayı arattığınız zaman maalesef çıkmamakta bu nedenle bu konumu takip edebilir ya da köyden giden patikayı takip ederek bulabilirsiniz 🙂

Ilgarini Mağarası’nın Özellikleri

Ilgarini Mağarası Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde kalan mağaranın son iki saatlik yürüyüş kısmı nemli, balta girmemiş ve epeyce dik bir yokuşa sahip ormanda yapılmaktadır. Ancak, rehber almak şartıyla ulaşılabilecek olan mağaranın girişi devasa boyuttadır ve ağzından itibaren toplam uzunluğu 850 m, derinliği 250 m’dir. Ilgarini, Türkiye’nin en derin 4. mağarası sayılmaktadır. Mağara içinde birçok sarkıt ve dikitler bulunduğu gibi Geç Roma ve Bizans dönemlerine ait şapel, mezarlar ve sarnıçlar da görülebilir. (Kaynakça: Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. Kastamonu Rehberi ,2015)

lgarini Mağarası
Ilgarini Mağarası’nda Sizi Neler Bekliyor?

Ilgarini Mağarası’nın girişinde Bizans dönemine ait olduğu düşünülen bir köy kalıntısı bulunuyor ve burada definecilerin zaman içinde yaptığı tahribat göze çarpıyor. Mağaraya girdikten sonra sağdaki düz yolu takip ettiğinizde ise bir su sarnıcı ile karşılaşıyorsunuz. Soldaki yolu takip edince ise 250 metre derinliğe kadar iniliyor ve geçmiş döneme ait insan izlerine rastlanıyor. Birçok dönüşü olan taştan yapılmış bir yol alt bölümlere inişte kullanılıyor ve bu düzlükte kilise kalıntısı ve mezarlar bulunuyor. (Kaynakça: Atlas Dergisi, Ali Ethem Keskin, Kasım 2016)

lgarini Mağarası

Mağarayı görmeye henüz gitmediğim için yazıyı internetten ve dergilerden bulduğum güvenilir kaynaklara göre derledim. Bununla birlikte mağaranın çekilmiş güzel fotoğraflarını maalesef bulamadım. Bulduğum zaman ekleyeceğim 🙂 Diğer mağara yazılarımda yakında gelecek.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: Kamp Yazıları

Yorum bırakmayı unutmayın 🙂 

lgarini Mağarası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.