Makalu Falcon 5 Mevsim Çadır İncelemesi

Selamlar! Kendim Makalu Falcon alacağım zaman internette bu çadır hakkında hiç doğru düzgün yazı, inceleme, video vs. bulamamıştım. Ben çadırı alanı neredeyse 1 sene oldu ve gayet memnunum. O yüzden kısada olsa Makalu Falcon hakkında bir şeyler yazayım ki alacak olanlara belki faydası olur diye düşündüm 🙂

Eğer yanlış hatırlamıyorsam Makalu, Atlas Outdoor’un ürettirdiği bir ürün. Aslında ben çadırda genelde tek kaldığım için Makalu Flame almak istiyordum. Ama Atlas Outdoor’un dediğine göre bir sorun olmuş ve artık Makalu Flame ürettiremiyorlarmış. Neyse konumuza dönelim 🙂

Makalu Falcon

Şimdi burada biraz Makalu Falcon’un özelliklerinden bahsetmek istiyorum. O kadar teknik detay falan yazmayacağım. Tente kalınlığı, iç hacim vs. gibi teknik bilgileri zaten ürünü alacağınız internet sitelerinde bulabilir ya da mağazalardan öğrenebilirsiniz. Ben burada biraz daha deneyime dayalı olarak yazacağım ki asıl merak edilen taraf burası.

Boyut

Makalu Falcon boyut olarak gerçekten 3 kişinin rahatlıkla sığabileceği bir çadır. Hani 3 kişilik diyorsa 2 kişi rahat eder gibi değil. Gerçekten 3 kişilik. Tabii kişilerin boyutuna göre değişir bu 🙂 Aşağıdaki 2 adet uyku tulumu varken çadırın iç kısmını görebilirsiniz.

Makalu Falcon

Hatta boyut konusunda şöyle bir örnek vereyim. Yaz kampı için Decathlon’daki büyük çift kişilik şişme yatağı almıştım. Yatak tam sığdı ve 3 kişi gayet rahat yattık 🙂 Ama 2 kişi kullanacaksanız ve şişme yatak alacaksanız iki kişilik yatağın küçük olanı öneririm. Nedeni ise, çadırın içinde eşyalar için yer kalsın 🙂

Aşağıdaki görselde sol tarafta Husky Flame ve sağ tarafta Makalu Falcon var. Boyutları kıyaslamanız açısından bu görseli paylaşıyorum 🙂

Kurulum

Çadırın kurulumu gayet kolay. Zaten 3 adet çubuk var. Onları geçiriyorsunuz ve bitti. Onun dışında gerdirmeleri iyi yapın ki çadırda hava sirkülasyonu rahat olsun.

Makalu Falcon

Çadırımız 5 mevsim çadır olduğu için bildiğiniz diğer çadırlar gibi 2 parça halinde kurulmuyor. Çadır tek parça. Yani dış tentesi olmadan kullanamazsınız. Bu çadırlarda iç ve dış kısmı içeriden birbirine tutturduktan sonra çubukları dış tenteye geçiriyorsunuz. İlk seferde iç ve dış çadırı birbirine taktıktan sonra bir daha çıkarmayın. Yoksa her seferinde gereksiz bir uğraş olur. Sadece katlayın ve çantasına koyun.

Çadırımız 5 mevsim çadır olduğu için kar etekleri var. Kar eteklerini toplamak isterseniz içeriye katlayabilir ve içeride bulunan yerlerine takarak sabitleyebilirsiniz. Ben hiç uğraşmadım kapatmakla. Ayrıca çadırımız 5 mevsim olduğu için bolca gerdirme ve halat bağlantı yerleri mevcut. Ama çoooook aşırı rüzgarlı bir yere gitmiyorsanız bence bu halatları vs. kurmanıza gerek yok.

Makalu Falcon Kurulum Videosu
Eşya Yerleri ve Bagaj Bölümü

Çadırın içinde 6 adet büyük cep var. Gayet rahat tüm eşyaların sığıyor. Ayrıca Dış tente ile iç kısım arasındaki boşluk baya geniş. Çantalardan ayakkabıya, mutfak malzemesinden oduna kadar her şeyi rahatlıkla saklayabilirsiniz. Görselde ki kırmızı halkanın içerisindeki 3 cep ve benim olduğum tarafta 3 cep daha var.

Makalu Falcon

Çadırın bagaj bölümünün elimde doğru açıdan çekilmiş fotoğrafı şu an için yok ama aşağıda paylaştığım görsel biraz da olsa boyutunu belli ediyor.

Çadırın havalandırması gayet iyi. Hem yazın hem kışın kullandım. Yazın püfür püfür esiyor içerisi ve gayet rahat uyuyorsunuz. Tabii gidip güneşin alnına kurmazsanız 🙂 Yani “Çadır 5 mevsim, bir de yaz için çadır almam gerekiyor mu?” demeyin. Adı üzerinde 5 mevsim. 4 mevsim + dağ gibi zorlu koşullar için. Yani yazın da çok rahat edersiniz.

Makalu Falcon

Kışın da havalandırmalar çok iyi olduğu için içerisi çok rahat oluyor ve hiç nem yapmıyor. Biliyorsunuz ki çadırın iyi hava alması lazım yoksa içerisi buhar olur ve üşürsünüz. Çadırda gece boyu sürekli nefes alıp vererek hava buharı çıkarıyorsunuz ve havalandırma olmazsa çadırın nemlenmesine sebep oluyor. O yüzden havalandırmaları yaz-kış açık tutun.

Fotoğrafta gördüğünüz üzere bunlar üst taraf havalandırmaları. Bunları komple açık tutmanız yeterli olacaktır. Yazın da kapıyı açtığınız zaman mis gibi.

Makalu Falcon
Makalu Falcon

Sabah erkenden gelip koca plajda yer yokmuş gibi çadırımın tam önüne çöp atıp, mangal kuranlar olmasaymış, bu fotoğraf daha güzel olabilirmiş 🙂

Kısada olsa Makalu Falcon hakkında bir şeyler anlatmaya çalıştım. Umarım yazdıklarım faydalı olmuştur ve karar vermeniz konusunda size yardım etmiştir. Aklınıza takılan sorular olursa yorum olarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım 🙂

Ucuz birkaç kamp ekipmanı için: Aliexpress’ten Alınabilecek Uygun Fiyatlı Kamp Ekipmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.