Bıçkıdere Kamp – Demirköy/Kırklareli

Bu yazıda size kısa bir şekilde çok güzel kamp lokasyonlarından biri olan Bıçkıdere – Demirköy’ü anlatacağım. Bıçkıdere kamp alanı İstanbul’dan biraz uzak kalan fakat doğası ve çevresiyle sizi rahatlatacak, şehir hayatından kaçmanızı sağlayacak bir yer. Üstelik kamp alanı vs. gibi bir tesis olmadığı için çok rahat edecekseniz. Tesis olmamasına rağmen 1 adet çatılı çardak gibi bir şey, çöp konteynerları ve çeşme var. Yani ihtiyacınız olan her şey 🙂

Bıçkıdere Kamp - Demirköy/Kırklareli
Bıçkıdere’de Neler Var?

Peki hayatta kalmanız konusunda hiçbir faydası olmayan çöp, çeşme, çardak gibi şeyler dışında ne var. İşte asıl güzellik orada. Kamp için ihtiyacınız olan her şey var. Yanınızdan akan şırıl şırıl temiz bir dere, kocaman ağaçlarla dolu bir orman ve yürüme patikaları. Hele ki sonbaharda giderseniz sarının her tonuyla orman çok daha güzel oluyor. Günübirlikçilerin sizi pek rahatsız edeceği bir yer değil burası. Yani biz gittiğimizde öyle duruyordu. Yürüme patikaları ve büyük bir alan olması nedeniyle trekking yapan gruplara denk gelirsiniz o kadar bence.

Bıçkıdere Kamp - Demirköy/Kırklareli

Fotoğrafta da görebildiğiniz gibi deresi ve alanı ile çok güzel duruyor. Tam derenin yanında bulunan bu düzlük alanı kapmak istiyorsanız yola biraz erken çıkmanızı öneririm. Biz sabah 3-4 gibi yola çıkmıştık. Çünkü varmak 4 saati bulabiliyor. Hava da yağmurluysa ve normal bir araç ile geldiyseniz eğer kamp alanının çok yakınına girmemenizi öneririm. Araç biraz saplanabilir.

Bıçkıdere Kamp - Demirköy/Kırklareli
Bıçkıdere Çadır Konaklama Nasıl?

Gördüğünüz gibi biz biraz kalabalık gitmiştik. Bu nedenle yakımıza kamp atan olmadı. Bize sorun olmaz ama atmadılar. Mekan bize kaldı baya 🙂 Gündüz hemen çadırları kurup, kahvaltımızı edip, odun toplamaya ve yürüyüşe çıktık. Gün içinde hoş sohbet, dinlenme derken akşam ateş başı sohbete geçtik ve gördük ki kışa doğru giderseniz baya totonuz donuyormuş 🙂 Gece baya soğuktu ve derenin tam dibinde taşlık bir yerde çadır kurduğumuz için alttan da baya soğuk geliyordu. Bu nedenle eğer soğuk dönemde gidecekseniz üşümemek için sıcak tutan kışlık ekipmanlarla gitmenizi öneririm. Hatta varsa altınıza branda vs serin ki çadırın altı nemden çok rahatsız etmesin ve kirlenmesin. Eğer zaten alttan soğuk gelmesin, ıslanmasın derseniz çardağa da 4-5 çadır falan rahat sığar. Ben çadırımı açınca dere görmek istediğim için derenin dibine kurdum. Yemek ve içecek konusunda ise Demirköy çok uzak sayılmaz. İhtiyaçlarını gitmeden Demirköy’den alabilirsiniz. Yine acil bir durum ya da ihtiyaç olursa Demirköy’e gidebilirsiniz.

Bıçkıdere Kamp - Demirköy/Kırklareli

Bıçkıdere Demirköy’ü biz çok sevdik. Tekrar giden arkadaşlarım oldu. Yol biraz uzun geliyor ama ben de tekrar gitmek istiyorum. Çünkü Bıçkıdere, Sülüklü Göl gibi çok beğendiğim kamp yerlerinden birisi oldu.

Bıçkıdere Kamp - Demirköy/Kırklareli
Peki, Bıçkıdere Demirköy’e Nasıl Gidilir?

Kırklareli yolundan Demirköy istikametine dönüyorsunuz. Sonra Demirköy Jandarma lojmanlarından ilk sağa dönüyorsunuz ve Bıçkıdere orman yolu tabelasından sağa dönüp 3 km kadar gidip kamp alanına varıyorsunuz.

https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d11892.542956387852!2d27.762219232802277!3d41.82537515753168!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x40a0c0f4ffc7cf9d%3A0x12396abdb7971dd9!2zRGVtaXJrw7Z5LCBLxLFya2xhcmVsaQ!5e0!3m2!1str!2str!4v1575673772974!5m2!1str!2str
Bıçkıdere Kamp - Demirköy/Kırklareli

Diğer kamp alternatifleri:

Sülüklü Dediler Gittik! Sülüklü Göl Kampı

Bolu’da Yedigöller Dışında da Yerler Var – Şirinyazı Göleti

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler 🙂 Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.