Bolu’da Yedigöller Dışında da Yerler Var – Şirinyazı Göleti

Ekim ve kasım ayları kamp yapmak için bence en güzel zamanlar. Sonbaharın gelişi, sararmış yapraklar, ıslak toprak kokusu, çadırda kesintisiz bir uyku, sabah kalktığınız zaman çökmüş sis ve o mükemmel serin ve temiz hava. Birçok insan kamp yaptığı yerin sakin ve tenha olmasını ister. İşte bu noktada Yedigöller size uygun olmuyor. Bulabileceğiniz sakin noktalar elbette olacaktır ama genellikle belli dönemlerde Yedigöller gündüzleri kalabalık oluyor. Bu nedenle kendinizi doğa ile bütünleşmiş hissetmeniz zorlaşabilir. Yanlış anlaşılmasın, gitmeyin demiyorum. Yedigöller bölgesi mükemmel bir yer fakat belli sezonlarda kalabalık olacağını unutmamak lazım diye söyledim :). O yüzden sizi bu sefer Bolu’da başka bir yer götürüyoruz. Çok bilinmeyenlerden, daha sakin ve daha küçük bir yer, bir gölete gidiyoruz. Göletimizin adı Şirinyazı, Bolu/Mudurnu’da yer alan şirin bir gölet.

Şirinyazı’ya Doğru Yola Çıkıyoruz!

İstanbul’un yakın çevresinde gidilebilecek birçok güzel kamp yeri ve doğa alanı mevcut. Bunları değerlendirmek sizin elinizde. Biz bu fırsatı değerlendiriyor ve bir cumartesi sabahı erkenden aracımıza atlıyoruz ve yola koyuluyoruz. Yaklaşık üç buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Şirinyazı Göleti’ne varıyoruz. Karşımıza şöyle bir manzara çıkıyor ve daha geldiğimiz an huzur, rahatlama ve mutluluk hissi tüm vücudumuzu sarıyor.

İlk iş olarak çadırlarımızı kuruyoruz. Yanımıza birer matara alıyor ve geri kalan eşyalarımızı çadırda bırakıp yürüyüşe çıkıyoruz. Şirinyazı aynı zamanda köy olduğu için rahatlıkla yürüyebileceğiniz birçok yol ve patika var.

Ormanlık alanda ve köy içinde bir yürüyüş yapıp ağaçlara sarılıp, dağları tepeleri seyrettikten sonra güneş batmaya başlarken kampımıza geri dönüyoruz. Malum gece soğuk ateş yakmak lazım 🙂

Benim için kamp yaparken doğal güzelliklerden sonra en önemli iki faktör vardır. Birincisi kamp ateşi ve ateş başı sohbetleri, ikincisi ise sabah erkenden uyandığımızda karşınıza çıkan sisli ve serin havanın verdiği mükemmel his.

Gece ateşimizi yakıyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra içkilerimizi alıp ateş başı sohbete dalıyoruz ve geç saatlere kadar hep beraber eğleniyoruz. Ama unutmayın ormanın geç saatleri şehirlere göre biraz daha erken oluyor.

Sabah oluyor, kalkıyoruz ve çadırın dışından tatlı bir ses geliyor. Çadırın fermuarını açıyoruz ve karşımızda ince ince yağan çok hoş bir yağmur var. Mükemmel! Sonbahar, sarı yapraklar, gölet, doğa, sis ve hafif bir yağmur. Daha ne isteriz! Sabah güzel bir kahvaltı yapıp gölet etrafında küçük bir yürüyüş yapıyor ve ardından eşyalarımızı toplayıp her ne kadar istemesek de İstanbul’a geri dönüyoruz.

Bu yazı ile size sadece kampımızı kısaca özetleyebildim. Ama burada yazdıklarım size aynı duyguları hissettirmez. Doğanın güzelliklerini hissetmek ve birazda olsun şehir hayatından kaçıp rahatlamak istiyorsan hadi şimdi kalk, çantanı hazırla ve yola çık!

Şirinyazı Göleti Videosu (Yasin Duran adlı arkadaş çekmiş)

Diğer Kamp Yazılarımız için Tıklayın.

Şirinyazı Göleti hakkında insanların bıraktıkları yorumlar: https://goo.gl/taMQIf

İnsanların Instagram’da paylaştığı birkaç fotoğraf: https://goo.gl/Jc9mAu

Şirinyazı Göletine Nasıl Gidilir?

Ankara’ya 2 saat ve istanbul’a 3-3.5 saatlik mesafede. Mengen, Bürnük Köyü civarında bir göl. Tam olarak ayrıntılı yol tarifi maalesef yok. Bende yolu tam hatırlamıyorum. Mengen’e ulaştıktan sonra bu köyün tabelasını takip edin yeter.

One comment on “Bolu’da Yedigöller Dışında da Yerler Var – Şirinyazı Göleti”

Comments are closed.

Bu sayfadaki yazı kopyalanamaz.